Переваги та недоліки термотрансферної маркіраторки

Особливості термотрансферного друку

Термотрансферне маркування популярне серед виробників, особливо у сфері харчового виробництва. Коли немає можливості зробити якісне маркування безпосередньо на упаковці, на допомогу приходять етикетки та термотрансферні маркіратори.

Працює така технологія за рахунок термоголовки принтера, яка нагріває риббон, а саме термотрансферну стрічку, що фарбує, а сам фарбуючий шар переноситься на етикетку з термотрансферної стрічки. Тут необхідно враховувати, що якість друку залежить від багатьох факторів і від якості самої етикетки теж. Тобто, якщо в струменевому друку основну роль відіграє чорнило, то тут і важливо вибрати якісне чорнило та етикетки. Інакше сама етикетка вицвітатиме на сонячних променях, стиратиметься і швидко брудниться при фізичному зносі.

Переваги та недоліки термотрансферної маркіраторки

Розглянемо, які ж плюси та мінуси термотрансферного маркування:

  1. переваги:
  • якісний результат друку;
  • можливість друку на етикетках будь-якого розміру;
  • можливість друкувати маркування для палетів з товаром, для продукції де звичайне маркування не підходить (через тендітне пакування, масштабність виробу, його матеріалів);
  • при правильно підібраних розхідниках, друк буде стійким до тривалого зносу та вицвітання;
  • швидкість друку;
  • можливість кольорового друку.

2. недоліки:

  • вартість обладнання та витратних матеріалів (термотрансферних етикеток);
  • якщо відбувається неполадка зі стрічкою, необхідно міняти весь рулон;
  • дорожнеча технічного обслуговування;
  • ретельність вибору моделі до роботи під конкретну сферу виробництва;
  • правильне налаштування маркера, від якого залежить якість друку.

Щодо останніх двох пунктів. Термотрансферні маркіратори варто вибирати уважніше, оскільки є характеристики, які неможливо відрегулювати за умовчанням. Наприклад, термотрансферні маркіратори у 90% випадків не мають окремої операційної системи, тому варто враховувати порти для підключення до ПК, щоб брати з нього дані для обліку та друку. Також варто уважно вибирати етикетки, особливо для специфічної продукції, наприклад для заморожених продуктів.

Обов’язково враховуйте роздільну здатність друку термотрансферного принтера. Для маленьких етикеток або бірок знадобиться маркіратор з високою роздільною здатністю друку (300, 400 або 600 dpi). Для звичайних великих етикеток можна використовувати стандартні моделі з роздільною здатністю 203 dpi. Але, що вищий дозвіл друку, то більше вписувалося вартість термотрансферного маркатора і вища витрата матеріалів друку.

Якщо ви не знаєте, яке обладнання підійде безпосередньо під ваш тип виробництва, фахівці компанії Marking.in.ua допоможуть вам з вибором та підберуть розумний варіант друку вашої продукції.

Уточнити вартість
×
Обратная связь
×
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!